Emirates SkyCargo na lotnisku Dubai World Central

150x110

Emirates SkyCargo oficjalnie przeniosły swoje operacje do nowo otwartego terminalu

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie - 1 maja br., po miesiącach budowy, planowania i testów, flota frachtowców Emrates SkyCargo oficjalnie rozpoczęła obsługę połączeń z nowego terminalu cargo na Międzynarodowym Lotnisku Dubai World Central (DWC) Al Maktoum.

Oficjalne rozpoczęcie obsługi zostało zainaugurowane wraz z porannym przybyciem z Londynu (Heathrow) Boeinga 777 - frachtowca Emirates SkyCargo, na pokładzie którego znajdował się pełny ładunek o masie ponad 100 ton – m.in.pojazdy, części zamienne do statków, farmaceutyki, sprzęt wiertniczy i silnik samolotu. Część tych towarów przeznaczona jest do dystrybucji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, podczas gdy inne ładunki będą przetransportowane dalej przez samoloty pasażerskie Emirates z lotniska Dubai International Airport (DXB) na różne rynki z siatki połączeń Emirates – m.in. do Republiki Południowej Afryki, Chin, Indii i Korei Południowej.

Budowa pierwszej fazy terminalu cargo i obiektów towarzyszących rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku, a dziś terminal funkcjonuje już w pełnym zakresie z 250 pracownikami na miejscu. Po ukończeniu fazy drugiej, które planowane jest do września tego roku, ten nowo otwarty obiekt, wyposażony w najnowsze technologie, będzie w stanie obsłużyć 700000 ton ładunku rocznie, a do obsługi tych operacji zatrudnionych będzie 500 pracowników. Terminal ma potencjał do dalszego rozwoju - nawet do osiągnięcia poziomu obsługi ładunku sięgającego 1 mln ton.

Rozpoczęcie obsługi na DWC jest ważnym krokiem dla Emirates SkyCargo. Nasze zespoły, we współpracy wieloma partnerami i interesariuszami, bardzo ciężko pracowały w ciągu ostatnich kilku miesięcy, aby zakończyć pierwszą fazę projektu. Mamy za sobą również liczne testy sprawdzające gotowość każdego elementu obiektu i przepływu towarów pomiędzy DWC i Dubai International. Wszystkie te starania zostały poczynione, aby zapewnić płynną obsługę i umożliwić nam spełnianie oczekiwań naszych klientów - powiedział Nabil Sultan, Wiceprezes ds. cargo linii Emirates.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dotrzymaliśmy terminu i otwarcie odbyło zgodnie z planem. Nowy obiekt daje nam dodatkową przestrzeń i możliwości niezbędne do zarządzania rozwojem cargo oraz posiadania dedykowanego, nowoczesnego i efektywnego węzła dla obsługi towarów, które przynoszą 35 procent całkowitych przychodów Emirates SkyCargo – dodał Sultan.

Emirates SkyCargo dysponują obecnie flotą 12 frachtowców, w tym 10 Boeingów 777 F i dwóch Boeingów 747-400 ERF, które latają do ponad 50 miast na całym świecie. Ładunki dostarczane na pokładach frachtowców będą transportowane dzięki specjalnym usługom transportu ciężarowego pomiędzy lotniskami DWC i Dubai International wzdłuż drogi Emirates Road (E-611), która będzie głównym korytarzem do przewozu ładunków pomiędzy frachtowcami i flotą pasażerską. Obecnie liczba pojazdów ciężarowych we flocie transportowej wynosi 47, ale wzrośnie ona w przyszłości zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem.

Nowo otwarty terminal jest wyposażony w najnowszą technologię. Oferuje on w pełni zautomatyzowany system obsługi towaru, który jest jednym z pierwszych na świecie posiadających zautomatyzowany system Quick Dolly Transfer, umożliwiający szybki transfer 6 urządzeń ULD jednocześnie. Ponadto obiekt dysponuje systemem automatycznej obsługi palet, zaawansowanym systemem przechowywania, biurami, stanowiskami roboczymi, nowoczesnymi systemami łączności i bezpieczeństwa oraz wieloma udogodnieniami dla pracowników, w tym stołówkami. Obszar produktów nietrwałych został zaprojektowany do obsługi około 140000 ton ładunku rocznie oraz wyposażony w trzy duże powierzchnie, z których każda posiada inny zakres temperatur.

Infrastruktura terminalu obejmuje również 45 doków przeładunkowych i 80 miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych, a także 12 miejsc postojowych dla samolotów bezpośrednio przed terminalem.